GRY PARAGRAFOWE
14.II.2005
GRY NA PAPIERZE
stopień zaawansowania prac nad tłumaczeniem Ring of ThievesWreszcie projekt ukończony! Dzięki temu, że miałem 2 tygodnie ferii, tłumaczenie zajęło mi mniej czasu niż się spodziewałem. Wszystko jest sprawdzone. Gra się miło i przyjemnie. Kilka informacji o grze:

 • 137 długich paragrafów
 • format zeszytowy A5, czyli 30 stron A4, czcionka nr 11
 • wszystko jest ładnie złożone i spięte zszywkami
 • twarda okładka!

  JAK ZAMÓWIĆ?


  Nic z tego. Do zciągnięcia za friko w dziale DOWNLOAD. Wersja do wydrukowania.

  Na pierwszy ogień idzie gra "Ring of Thieves". Jest to opowieść o młodym Hobbicie - złodzieju. W poszukiwaniu nowego źródła dochodu udaje się on do mroźnego miasta Hultog. Podczas jednego ze swoich wypadów zostaje napadnięty przez bandę oprychów. Razem ze swoją wspólniczką Patricią, udaje mu się cudem uniknąć śmierci. Jako że Lucas (tak ma na imię główny bohater) nie marnuje okazji na wzbogacenie się, przeszukuje ciała napastników. Wieczorem świętując udane łowy (można tak powiedzieć) wraz z dziewczyną, postanawia sprawdzić łupy. Wśród złotych monet znajduje mosiężny pierścień, jaśniejący purpurowym światłem... Lucas nie zastanawia się długo i chowa skarb do buta. Rano okazuje się, że Patricii nie ma, a pokój w którym spędziliście noc został zdemolowany. Wydaje się jakby ktoś czegoś szukał... Na parapecie zauważa tajemniczą karteczkę... Od tej pory Ty przejmujesz władzę nad losami Lucasa.

  Jeśli komuś spodobała się historia i jest ciekawy co będzie dalej, zapraszam na stronę domową gry. Znajdziecie tam plik PDF z całą grą (po angielsku). 137 paragrafów to nie jest tak dużo, jednak są one dosyć długie. Zdecydowałem się przetłumaczyć akurat tę grę, ponieważ jest ona wciągająca i można powiedzieć, łatwo przyswajalna. Nie ma tu skomplikowanych zasad, częstych walk, błądzenia po podziemnych labiryntach, czy rzucania kilkaset razy kością (choć jest potrzebna). Niektórzy uznają to za wadę, jednak grę czyta się jak dobrą książkę. I to właśnie jest jej zaletą.

  Piszcie do mnie w razie uwag lub jeśli dręczą Was jakiekolwiek pytania.


  Fragment recenzji gry ze strony Gamebook Library:
  "Historia trzyma szybkie tempo i rozsądnie niski poziom. Prawdę mówiąc nie lubię trudnych gier, w których umierasz tak wiele razy, że nie chce się już grać po raz kolejny. Zasady są bardzo interesujące. Ciekawa fabuła i specjalne cechy bohatera mogą być wzorem do naśladowania dla innych autorów gier paragrafowych. Jedym powodem dla którego nie dałem maksymalnej oceny jest moja niechęć do gamebooków elektronicznych."

  OCENA: 4/5
  OCENA UŻYTKOWNIKÓW: 5/5


  Recenzja ze strony Demian's Gamebook Web Page:
  "Jestem całkiem zadowolony z tej przygody: jest to niemałe wyzwanie i aby mu sprostać, musisz znaleźć właściwą drogę do celu. Niestety jest tylko jedna poprawna ścieżka, choć mimo tego gra nie jest liniowa. Charaktery bohaterów są znacznie mocniej zarysowane niż w innych grach książkowych, a opowieść z gatunku magii i miecza jest doskonale przyprawiona humorem i "dziwnością". Przygoda nie jest jednak doskonała: gra jest za krótka (powinna posiadać co najmniej tyle paragrafów co Fighting Fantasy lub Lone Wolf (350 - dop tłum.)), a zakończenie nie wyjaśnia kilku spraw (świadomie). Oba błędy są jednak do wybaczenia, gdyż jest to (mam nadzieję) tylko pierwsza część serii i musiały zostać wprowadzone niedopowiedzenia aby historia mogła być rozwijana w przyszłości. W każdym razie ja oczekuję na kolejne przygody Lucasa Marksa."

  Recenzja ze strony The Underdogs Gamebooks:
  Poziom trudności: średniozaawansowany
  "Ogromna (ponad 20,000 słów) gra książkowa przeznaczona dla pojedynczego gracza, oparta na zasadach systemu Risus RPG. Bohatera charakteryzuje oryginalny system cech, które opisują jego atrybuty i umiejętności."

  Reszta to cytat z recenzji umieszczonej powyżej.

  OCENA: 10/10
 • Copyright © by alien2020@wp.pl 2002-2009